Neden Saç Ektirmeliyim;

Günümüzde birçok kişinin problemi haline gelen saç dökülmesi sosyal bir sorun olarak görülmektedir. Çoğunlukla erkek bireylerin karşılaştığı bu sorun maalesef günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak artış göstermiştir.Özellikle fue tekniğinin ortaya çıkışıyla birlikte saç ekimi saç kayıplarında kesin çözüm haline gelmiştir. Zahmetli bir operasyon olması nedeniyle fiyatları biraz yüksek olsa da ortaya çıkan sonuç hem ekim sürecinde hem de sonrasında katlanılan zahmete değdiğini göstermektedir.

 

Şakaklarda Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi her bireyde farklı gerçekleşmekte ve sebepleri de birbirinden farklı olmaktadır. Bu saç dökülme tipleri arasında en çok karşılaştığımız şakaklardan başlayan dökülmedir. Eğer bu dökülme erken yaşta başlarsa ileride saç dökülmesi yaşayacağımızı anlayabiliriz. Ergenlik döneminde de görülen şakaklarda açılma testesteron dediğimiz erkeklik hormonundaki artışa bağlanabilir. Erken yaşlarda başlayan bu dökülme korkuyla birlikte ruhsal bir çöküntü yaşatarak sosyal yaşamına olumsuz etkilerde bulunabilir. Ergenlik döneminde gözlenen şakak dökülmesi  kişinin anatomik yapısına, genetik özelliklerine  ve yaşına bağlı olarak da gözlenebilir. Yaşlanmaya bağlı genişleyen alın yapısında şakakların geriye gitmesi normal bir durum olarak karşılanabilir. Erken yaştaki açılmalarda saç ekimi gerekir. Yalnız bunun bir istisnası ergenlik dönemindeki bireyin şakaklarındaki açılma geçici olabilir. Tekrar yerine saç çıkma ihtimali olan ergenlik çağındaki bireylere saç ekimi için bu sürecin bitmesini beklemek yerinde olacaktır.

 

Şakak Bölgesinde Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Aslında bu ekimin normal ekiminden hiçbir farkı yoktur. Ekilecek alan daha az olabildiği için operasyonun daha kısa sürme ihtimali yüksektir.  Fue yönteminin kullanıldığı operasyon da hem alım bölgesi hem de ekim yapılacak şakak bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. Donör bölgeden alınan greftler ekim alanına nakledilerek tedavi bitirilir. Ağrı sızı olmadan geçen operasyon aynı gün tamamlanır. Sonrasında oluşacak hafif ağrılar kullanılan ilaçlarla giderilebilir. Yüzünüzde nadiren hafif bir şişlik oluşabilir bu durum geçicidir. Günlük yaşamınıza 2 günlük istirahatten sonra çalışma hayatına dönebilirsiniz. 1-2 haftalık hassas süreç de dikkatli olmak gerekmektedir. Ağır ve terleten işlerden kaçınmalı, kafamızı fazlaca öne eğerek ekim bölgesini zorlayıcı durumlardan kaçınmalıyız. Ekim bölgemizi darbelerden korumalı iz kalmaması için güneşten korunmalıyız. Bu uyarıları ve daha fazlasını ekim yapan doktorunuz size anlatacaktır. Biraz zahmetli gibi görünen bu süreç doğal saçlarımızı tekrar kazanmada tek ve güvenilir yöntemdir.