Saç Ekiminin Zararları Nelerdir?

1- Saç ekiminin geçici zararlarından biri uygulanan işlem sonrasında alerjik reaksiyonların olmasıdır. Alerjik reaksiyonlar kaşıntı şeklinde ortaya çıkar. Geçici olduğu için kalıcı sonuçlar doğurmaz.
 
2- Saç ekiminin bir diğer zararı da işlem bittikten sonra devam eden ağrılardır. Uzmanın önerdiği çeşitli yöntemlerle bu ağrılar en fazla 10 gün içerisinde geçer.
 
3- Saç ekimi sonrası kafada ödem oluşabilir. Ödem oluşumu şişmeyle birlikte ortaya çıkar. Uzun süre kalıcı olmayacak bu durum için uzman doktorunuza konuyu danışabilirsiniz.
 
4- Uygulama alanında kanama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Elinizle baş bölgesini kaşımak ve temas etmek o bölgeyi kanatmanıza neden olabilir. Buda ciddi bir şekilde enfeksiyon kapmanıza neden olur.
 
5- Anestezi yöntemi ile yapılan bir işlem olduğu için saç ekimi öncesi ve sonrasında kalıcı tahribatlar oluşturması mümkündür. Fakat bu durum işlem öncesinde doktorla görüşülerek ortadan kaldırılabilir. Bilinçli bir hasta doktorun tedavi sonrası tutumunu yönlendirebilir.
 
6- Doktorun işini iyi yapmaması sizi her açıdan riske sokabilir. Hastalar için bu önemli ayrıntı önemsenmelidir. Uzman olmayan doktorlar hastanın hayatını riske atabilecek zararlı etkiler yaratır.

 

Saç Ekimi Riskleri;

Saç ekim işleminde deriye müdahale olduğu için çeşitli riskler taşıması mümkündür. Ciddi bir girişim olduğu göz önünde bulundurularak saç ekimi sonrasında bölge temiz tutulmalıdır. Enfeksiyon kapmaması için yaptırılan işlem hafife alınmamalıdır.

  • Saç ekim risklerinden en sık rastlanılanı enfeksiyon kapmaktır. Yapılan yer bir müddet sonra yara halini alıyorsa enfeksiyon kapmış olma olasılığınız yüksektir. Bu nedenle saç ekimi yaptırırken dalında uzman olan işletmeleri tercih etmelisiniz. Kafa bölgesinde geçmeyen yaralar ve ağrılar enfeksiyona bağlıdır.
  • Saçların yönü ters tarafa doğru ekildiğinde oluşacak şekil bozuklukları da bu risklerden biridir. Saçlar taradığınız yönden daha farklı yönlerde çıkıyorsa; işlem hatası yapılmıştır. Saç ekim risklerinden olan hatalı ekim görüntü olarak hoş durmaz.
  • Ekim bölgesinde kalıcı olan uyuşmalar saç ekiminin risklerinden biridir. Yapılan bölgede uyuşmalar kalıcı hale geldiyse; yaptırdığınız uzmana bu konuyu vakit kaybetmeden danışmalısınız.
  • Bazı saç ekim merkezleri yeterli temizlik kurallarına uymayabilir. Bu durumda kullanılan aletlerden mikrop kapma olasılığınız çok yüksektir. Yaptırılan işletmenin uygun koşullarda çalışmaması sizin için hayatı riskler taşımaktadır. Kandan geçen hastalıkların tedavisi güçtür.
  • Saç ekiminden önce kullandığınız her türlü ilaç hakkında bilgi vermelisiniz. Hipertansiyon ve kalp ilaçları özellikle belirtilmeli ve kendinizden doğacak riskleri sıfıra indirmelisiniz. Ciddi hastalıklara sahip kişilerin kullandıkları ilaçlar hayati riskler yaratabilir.
  • Saç ekimi sonrası ekilen yerlerde yeni saçlar çıkmıyorsa hasta yanlış uygulama sonucunda riske sokulmuş demektir. Bu nedenle işlemi yapacak kişilerin dalında uzman olmasına dikkat etmeli ve kendinizi riske atmamalısınız. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yaptırdığınız işletmeyi aramalı ve gerekli sorularınızı yöneltmelisiniz.
  • Saç ekimi işleminden sonra saçlarınızı yıkamanız sizden kaynaklanan bir risk doğuracaktır. Ekimden sonra saçlar hemen yıkanmamalı ve uzmanın önerdiği zaman aralığı içinde temizliği yapılmalıdır.