İlk Gün Nasıl Uyumalıyım?

Saç ekim operasyonları küçük ekimler haricinde bir gün sürmektedir. Sabah saatlerinde başlayan operasyon akşam saatlerinde bitmekte hasta evine gönderilmektedir. Donör bölge olan ense bölgesi bandajlı, ekim bölgesi açık olarak hasta uğurlanır. Diğer cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi hastanın hareketlerini kısıtlayacak bir durum olmadığından baş bölgesini korumak şartıyla hasta normal hayatına devam edebilir. İlk gün operasyon yorgunluğla birlikte hasta uyumak isteyecektir. En hasas olan ilk gün uyuma pozisyonunun nasıl olacağı ekimi yapan ekip tarafından mutlaka tarif edilir. Saçların henüz tutmadığı ilk iki gün yatış şeklimiz mutlaka doğru ayarlanmalıdır. Hastaların çoğulukla ilk gün tedirgin oldukları ve uyumada güçlük çektikleri bilinmektedir. Ancak bir kaç gün sonra ekim merkezindeki ilk yıkamadan sonra oldukça rahatlamaktadırlar. Bir hafta sonunda ise eskisi gibi uyuyabilirler.

 

Saç ekiminden sonra ilk yıkama nasıl olmalıdır?

Saç ekiminden sonra bir kaç gün içinde saçlarınız yıkanmalıdır. İlk yıkama mutlaka ekim merkezinde yapılır. bu sırada hem bandajınız alınır hemde sonraki süreçde nasıl yıkama yapacağınız uygulamalı olarak anlatılır. İki hafta anlatılan şekilde saçlar yıkanır daha sonra normal yıkamanıza dönebilirsiniz.

 

Saç ekiminden sonra ilk tıraş nasıl olmalıdır?

Saç ekiminden sonra saçlar üç ay sonra çıkmaya başlar bu süreçte tıraş olmaya çoğunlukla ihtiyaç duyulmaz. Düzeltme yaptırmak isteyen olursa sadece makasla ekim bölgesine darbe yapılmadan tıraş olabilir. Altı ay sonra istediğiniz gibi traş olabilirsiniz.
 

Saç ekiminden sonra ilaç tedavisi uygulanır mı?

Aslında hastaya operasyon süresince ağrı kesici ve enfeksiyon önleyici ilaçlar serum ile birlikte verilir. Ancak operasyon sonrası sorun yaşanmaması için bir kaç gün daha ilaç kullandırılır. Bu sayede oluşacak küçük ağrılar ve ödem önlemiş olur. Donör bölgeyede enfeksiyon riskine karşı pansuman için ilaç verilir.