Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan sonra uyulması gereken kurallar iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bu bilgiler saç ekim doktorunuz ve ekibi tarafından operasyon sonrası sözlü ve yazılı biçimde size iletilir. İlk iki gün yoğun dikkat isteyen bu süreç de kritik olan ilk yıkama mutlaka saç ekim merkezinizde yapılmalıdır. İlk yıkamada donör bölgede bulunan bandaj alınır ve sonraki süreçte yıkamaları nasıl yapacağınız uygulamalı olarak gösterilmiş olur. Greft alınan bölgelerde enfeksiyon oluşmaması için reçetenize yazılmış olan anti bakteriyel krem birkaç gün uygulanır. Birçok insan için çok zahmetli görünen bu süreç aslında ilk günler atlatıldıktan sonra oldukça rahattır. Yoğun işlem yapılan saçlı deride rahatsız edici bir ağrı bulunmamakta ve iyileşme oldukça hızlı olmaktadır. Günlük çalışma hayatınıza ve hareketlerinize herhangi bir kısıtlama getirmeyen saç ekimi sonrasında sadece ekim yapılan bölgeyi darbelerden korumak yeterlidir. Herhangi bir bilimsel çalışma olmamasına rağmen bu dönemde içki ve sigara tüketiminin zararlı olduğu fikri benimsenmektedir. İlk bir ay geçtikten sonra kabuklu görüntüde ortadan kalkmakta ilerleyen zamanlarda da ekim yapıldığı dahi belli olmaktadır.

 

Saç Ekimi Sonrası İyileşme;

Başarılı bir saç ekimi operasyonunda donör bölge ve ekim bölgesinde herhangi bir iz kalması beklenemez. Özellikle donör bölgedeki iyileşme çok hızlı olmaktadır. Bazı ekimlerde bu bölge de iz kaldığı görülmektedir.  Bunun sebebi saçlı deriye fazla yük getirmekten ve yanlış mikro motor kullanmak gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak donör bölgede iz kalması fue tekniğinde kabul edilebilir bir durum değildir. Ekim bölgesinde de sorunsuz bir iyileşme beklenir. Fakat buradaki süreç daha uzundur. İlk bir ayda belirgin bir iyileşme gözlenir. Bir yıl sonun da tamamen iyileşmiş olmalıdır. Tabi iyileşmenin başarısında hastaya da düşen görevler vardır. Bu görevlerin detayı ilgili başlıkta açıklanacaktır.

 

Sonuç olarak ehil ve yetkili ellerde yapılmış fue tekniğiyle saç ekiminin başarı oranı oldukça yüksektir. Başarılı bir operasyon sonrası doktorunuzun uyarılarına dikkat etmek saçlarınıza tekrar kavuşacağınız düşünürseniz hiç de zor değildir.