Saç ekimi operasyonu sonrası gerek ekim bölgesinde gerekse donör bölgede kabuklanmalar oluşmaktadır.  Bu kabuklanmalar ekim yapılan bölgenin nefes almasını engellemekte ve  yeni ekilen saç köklerinin sağlıklı beslenmesini engellemektedir. Bu yüzden geçici olan bu dönemin çabuk atlatılması için doktorunuz tarafından önerilen şampuan ve nemlendiricilerle birlikte bir yıkama programı yapılır.

Yıkama sürecinin kuşkusuz en önemli olanı ilk yıkamadır. İlk yıkama mutlaka saç ekim merkezinizde yapılmalıdır. Saç ekiminden 48 saat sonra henüz tam tutmayan greftler profesyonel ellerde yıkanmalıdır. Bu sayede sonraki yıkamaların nasıl olacağı da saç ektiren kişiye uygulamalı olarak gösterilmiş olur. Henüz hassas olan saç kökleri incitilmeden kaşıma gibi köklere zarar verecek hareketler yapılmadan günlük yıkama işlemine devam edilir.

15 günlük bu süreç sonrasında normal yıkama alışkanlığına dönülür. 15 günlük bu sürede kabukların daha çabuk atılması için nemlendirici losyon her yıkamadan önce uygulanır. Bu losyon yıkamadan önce uygulanıp bir süre bekletilir. Bu sayede kabukların yumuşayarak saçtan ayrılıp düşmesi hedeflenir.