Fue saç ekiminden sonra ilk iki hafta çok önemlidir. Bu süre içerisinde dikkat etmeniz gerekenler doktorunuz tarafından size liste halinde verilcektir. Yoğun dikkat isteyen bu dönemde aşağıdaki tavsiyelere uymanız gerekmektedir.

  • Saç ekiminin hemen sonrasında size reçete edilen ilaçları zamanında ve doğru biçimde kullanınız.
  • Operasyon sonrasında nasıl gideceğiniz ayarlayın. Kesinlikle araç kullanmayın.
  • İlk gün saçlarınız henüz tutmadığından en ufak bir darbe yada sürtünme olmadan evinize istirahata çekilin. Mümkünse ilk üç gün işe gitmeyin. Başınız öne eğmeden hafif işler yapabilirsiniz. Evdeyken şapka vb. gibi ekim bölgesine oksijen gitmesini önleyecek eşyalar kullanmayın. Bu süreci sırt üstü uzanarak geçirmek oluşacak hafif şişliklerinde önüne geçer.
  • Saç ekim operasyonundan sonra doktorunuzun söylediği günde bandajın alınması, kontrol ve ilk yıkama için ekim yapılan merkeze yada hasteneye gidiniz.
  • Ekimden sonraki ilk bir haftada ekim yapılan bölge yastığa gelmeyecek şekilde sırt üstü yatış pozisyonunuzu ayarlayın. Kesinlikle ekim yapılan bölgeyi düşey pozisyona getirmeyin.
  • İlk günler atlatıldıktan sonra iyileşmeyle birlikte gelen kaşınma isteğine karşı koyun. bu dönemde kaşıyarak oluşturacağınız darbeler greftleri kaybetmenize neden olur. Doktorunuz bu durum için önleyici sprey veya başka bir yöntem önerebilir.
  • Operasyonundan sonrası dikkat gerektiren bir diğer konuda ilk iki hafta içerisinde terleme yaptığı için cinsel ilişkiye ara vermenizdir.
  • Saç ekimnden sonra en az bir ay süre ile ağır hareketler, spor, havuz-deniz, hamam gibi yerlerden fazladan terleme yaptığı için kaçınmanız yerinde olacaktır. Bir çok uzmana göre bu süre daha uzun tutulmalıdır. Ancak en doğru süreyi doktorunuz size söylecektir.
  • İyileşmesi donör bölgeye göre daha yavaş olan ekim bölgesi en az bir ay süre ile aşırı güneşten korunmalıdır. Çünkü ekim alanındaki kızarıkları aşırı güneş ışığı aldığında iz bırakmaktadır.

 

İlk Gün Nasıl Uyumalıyım?

Saç ekim operasyonları küçük ekimler haricinde bir gün sürmektedir. Sabah saatlerinde başlayan operasyon akşam saatlerinde bitmekte hasta evine gönderilmektedir. Donör bölge olan ense bölgesi bandajlı, ekim bölgesi açık olarak hasta uğurlanır. Diğer cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi hastanın hareketlerini kısıtlayacak bir durum olmadığından baş bölgesini korumak şartıyla hasta normal hayatına devam edebilir. İlk gün operasyon yorgunluğla birlikte hasta uyumak isteyecektir. En hasas olan ilk gün uyuma pozisyonunun nasıl olacağı ekimi yapan ekip tarafından mutlaka tarif edilir. Saçların henüz tutmadığı ilk iki gün yatış şeklimiz mutlaka doğru ayarlanmalıdır. Hastaların çoğulukla ilk gün tedirgin oldukları ve uyumada güçlük çektikleri bilinmektedir. Ancak bir kaç gün sonra ekim merkezindeki ilk yıkamadan sonra oldukça rahatlamaktadırlar. Bir hafta sonunda ise eskisi gibi uyuyabilirler.

 

Saç ekiminden sonra ilk yıkama nasıl olmalıdır?

Saç ekiminden sonra bir kaç gün içinde saçlarınız yıkanmalıdır. İlk yıkama mutlaka ekim merkezinde yapılır. bu sırada hem bandajınız alınır hemde sonraki süreçde nasıl yıkama yapacağınız uygulamalı olarak anlatılır. İki hafta anlatılan şekilde saçlar yıkanır daha sonra normal yıkamanıza dönebilirsiniz.

 

Saç ekiminden sonra ilk tıraş nasıl olmalıdır?

Saç ekiminden sonra saçlar üç ay sonra çıkmaya başlar bu süreçte tıraş olmaya çoğunlukla ihtiyaç duyulmaz. Düzeltme yaptırmak isteyen olursa sadece makasla ekim bölgesine darbe yapılmadan tıraş olabilir. Altı ay sonra istediğiniz gibi traş olabilirsiniz.
 

Saç ekiminden sonra ilaç tedavisi uygulanır mı?

Aslında hastaya operasyon süresince ağrı kesici ve enfeksiyon önleyici ilaçlar serum ile birlikte verilir. Ancak operasyon sonrası sorun yaşanmaması için bir kaç gün daha ilaç kullandırılır. Bu sayede oluşacak küçük ağrılar ve ödem önlemiş olur. Donör bölgeyede enfeksiyon riskine karşı pansuman için ilaç verilir.