Saç ekimi öncesinde estetik doktorunuzla yapacağınız ilk görüşme oldukça önemlidir. Saç ekiminde doktorunuz sizi gördüğü anda muayeneniz başlamış olacaktır. sizin şikayet ve isteklerinizi dinleyen saç ekim doktoru saç yapınızı ve dökülme tipinizi inceleyerek nasıl bir operasyon yapılacağı hakkında size bilgi verir.

Saç ekimi öncesinde durumunuz ekim sonrası durumunuzla kıyaslanarak operasyonun başarısı karşılaştırmalı olarak ölçülmektedir. Bu yüzden ekimi yapacak olan estetik cerrahi uzmanı ya da dermatolog operasyon öncesindeki durumunuzu belli açılardan fotoğraflayarak daha sonra karşılaştırmak üzere arşivler. Ekim öncesini fotoğraflamak, ekim sonrası görüntüsüne alışan bireyin daha önceki halini hatırlamasına yardım etmektedir. Günümüzde saç ekimi yaptırmak isteyenlerin internet üzerinden yoğun araştırmalar yaptığını biliyoruz. Birçok saç ekim merkezinden bilgi istemek için belli açılardan çektikleri fotoğraflarını kendilerinin de arşivlemesi tavsiye edilmektedir. İyileşme sürecindeki aşamalarla kıyaslamak ilerleyişi görmeleri açısından fayda sağlayacaktır.

 

Saç Ekiminden Önce Yapılması Gerekenler

  • Saç ekimi öncesinde kişi pıhtılaşmayı geciktiren kan sulandırıcı ürünleri kullanmamalıdır. Bu operasyon sırasında çok önemlidir. O yüzden saç ekim uzmanları içki ve aspirin gibi kan sulandırıcı maddeleri en az bir hafta öncesinden yasaklar.
  • Alkol gibi zararlı diğer bir madde olan sigarada en az bir hafta önceden kesilmelidir. Sigara içmenin hem operasyon sırasında hem de iyileşme sürecinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Sigara içen bireylerde kandaki oksijen miktarı normalden az olur. Ayrıca damarlarda yaşanan daralma kan akışını yavaşlatır. Bu durum iyileşme sürecini kötü etkilediği gibi uzun dönemde çıkacak olan saçları zayıflatır ve uzamalarını geciktirir. Kronik sigara içenlerin özellikle bu durumu göz önüne almaları gerekir. En azından operasyondan bir hafta önce bırakılmalı operasyon sonrasında da iki hafta içilmemesi tavsiye edilir. Tabi tiryakiler için bu zor gelebilir ancak başarı için çok önemlidir.
  • Kronik hastalığı bulunanlar, sürekli kullanmakta olduğunuz ilaçları doktorunuzla mutlaka paylaşın. Kullandığınız ilaçlara göre bazı ayarlamalar gerekebilir. İstisna olarak tansiyon hastaları operasyon günüde dahil ilaçlarını kullanmaları bir çok doktor tarafından tansiyonu dengede tutmak için önerilir.
  • Operasyona gelmeden önce saçlarınızı yıkayın. Saçlı deride kalıntı yapacak herhangi bir ilaç, sprey ya da jöle sürmeyin. Saçları kısa zaman önce boyatmakta sakıncalıdır. Saçlı deride boya kalıntıları ekimi güçleştirir.
  • Saç ekimi sabah saatlerinde başlayacak ise önce mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıda ne yenmesi konusunda doktorunuzun tavsiyeleri olabilir. Öğle saatlerinde başlayan ekimlerde ise öğle yemeği yenmelidir.
  • Kafein içeren besinler en az bir gün öncenden bırakılmalıdır. Kahve, kola, çay gibi içeceklerde bulunan bu madde operasyonda kullanılan bazı ilaçlarda fazla hassasiyete sebep olabilmektedir.
  • Vitamin ilaçları ve saçları güçlendiren minoxidil içerikli ilaçlardan kullanıyorsanız kanlanmayı artıran yapıda olmaları nedeniyle doktorunuz belli bir süre bırakmanızı isteyebilir. İlaç kullanımında doktorunuzun planlamasına uymanız gerekir.
  • Operasyona ameliyat kıyafetleriyle gireceğiniz için kıyafet değişikliği yaşanacak. Zorlanmamak için gömlek gibi kolay giyilip çıkartılabilen bir kıyafet giyiniz. İşlem sonrası başınızı çok iyi korumanız gerektiğinden bu detay önemlidir.