Greft hesaplama konusuna geçmeden önce saç ekiminde greft nedir? Ne anlama gelir? Sorularına cevap verelim. Greft sağlıklı ve yoğun saç köklerinin bulunduğu alandan (donör bölge) mikro FUE yöntemi ile 06-08mm çapındaki uçlarla mikromotor veya  manuel olarak çıkartılan, 1 ila 4 arasında saç teli içerebilen bu yapılara greft denir. Foliküler ünite de denen bu yapı 1-4 kıl kökünü içeren damar ve sinir ağları ile kendi içinde fizyolojik bir bütünlük oluşturan yapılardır.

Greftler fue iğneleri ile alındıktan sonra sıra toplama ve dizme işlemine gelir. Bu aşamada da sayılmış olurlar. Vakit kaybetmeden ekim yapılacak bölgeye nakledilirler.

 

Gelelim Greft Hesaplama Yöntemine;

Bu konuda birçok web sayfasında ne kadar saç greftine ihtiyacımız olduğunu hesaplayan bazı modüller bulunmaktadır. Her ne kadar bu diyagramları kullanmak keyifli olsa da gerçek rakamları bildirmekten uzaktırlar. Bu şemalar çok kaba taslak bilgi vermeye yöneliktir. Tam manada kaç grefte ihtiyacınız olduğu, kaç seans saç ekim operasyonu geçireceğiniz uzman doktorunuzla yüz yüze yapılan görüşmede ortaya çıkmaktadır. Bu görüşmede ekim yapılacak bireyin istekleri yaşı anatomik yapısı, donör alanın durumu dikkate alınarak greft sayısı belirlenir. Eğer donör alan müsaitse bir seansta 3000-3500 greft alınabilir. Doktorların yaygın kanaatine göre bir seansta daha fazla sayıda greft almak risklidir. Bu yüzden 3500 greftin üzerinde ekim yapılması gereken durumlarda en erken 8 ay sonra ikinci bir seansa bırakılmasıdır. Ancak bazı saç ekimi merkezleri 5000-6000 grefte kadar tek seansta mega ekim adı altında operasyon yapmaktadırlar.

 

Saç Ekim Sıklığı Ne Kadar Olmalı;

Aslında ekilecek alanın sıklığı dönor bölgeden alınabilen greftlerle doğru orantılıdır. Bir diğer unsurda ekim yapılacak alanın büyüklüğüdür. Eğer alan dar ise ekim cm² de 70 grefte kadar gidebilen oldukça sık bir ekim yapılabilirken, ekim alanı geniş ve greft sayısı düşükse bu sayı 20 greft ve altına kadar düşebilir. Tabi bu durumlar donör alanın yetersiz kaldığı istisnai durumlardır. Yeterli sayıda greft alındığında cm² ye 60-70 greft nakil edilebilmektedir. Ancak yoğunluk görümümü kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde 30 greft ile ulaşılan yoğunluk başka bir kişide iki katı greft ile sağlanabilmektedir.

 

Gelelim Normal Yoğunluktaki Saç Da Ne Kadar Greft Bulunduğuna;

Ortalama bir saçlı deride Cm² de 70 ile 100 arasında değişen foliküler ünit yani greft bulunmaktadır. Eğer yarı yarıya bir dökülme olursa saç kaybı ancak fark edilebilir düzeyde olmaktadır. 30 greftin altına düşen foliküler ünit sayısı ise saçlarımız seyreldiği anlamına gelmektedir. Daha alt seviyeler de ise saç derisi rahatlıkla görülebilir.