Saç ekimi operasyonları özellikle fue tekniğinden sonra birçok insanı saçlarına kavuşturmuş olsa da her saç ekiminin başarılı olduğunu söylemeyiz. Başarı oranı yüksek olan fue saç ekim tekniğinde farklı nedenlere bağlı olarak istenmeyen durumlar yaşanmaktadır.

Çoğunlukla ekilen saçlarda fazla kayıp olması ve seyrek görüntü ya da özensiz ekimler sonrası karşılaştığımız, istenilenden uzak suni görünümler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıkça yaşanan bir diğer problem ise saç çizgisinde yaşanmaktadır. Saç ekiminde oldukça önemli olan bu aşamada hastanın anatomik yapısı yaşı ve istekleri önemlidir. Saç ekimi yaptıran kişilerde eğer ekim yaptırdığı da biliniyorsa ilk dikkat edilen bölge burasıdır. Saç ekim çizgisi belirlenirken ekim yaptıracak kişinin farklı istekleri olabilir. Bu durumda uzman doktorunuz yaşınızı ve anatominizi göz önünde bulundurarak tecrübesiyle birlikte ön görülerine hastaya anlatarak yardımcı olmalıdır.

Maalesef günümüzde hasta isteklerini fazla dinlemeden hızlıca yapılan saç ekimlerinde kötü sonuçlar alınmaktadır. Son yıllarda bu tip ekim yapan ve konuya ticari bakan merkez sayısı oldukça artmıştır. Uygun fiyatlarla kampanya yapan bu işletmeler saç ekimine yeterince vakit ayırmamakta ve uzman olmayan kişilerle operasyonları yapmaktadırlar. Bu konuya girmemizin sebebi düzeltme ekimi isteyen mağdurların çoğunlukla bu tip yerlerden gelmesidir. Saç ekiminde bu tip sonuçlarla karşılaşmamak için iyi araştırılması ve mutlaka operasyonda konusunda uzman doktor bulunmasına dikkat edin. Oldukça zahmetli ve uzun süren saç ekiminde çok uygun fiyatlar operasyonun kalitesi açısından yanıltıcı olabilir.

Bu nedenlerin dışında saç ekiminin başarısızlığında ekim yaptıran kişinin de yanlışları olabilir. Yoğun hassasiyet isteyen iki haftalık süreç ve nihai sonuç alınana kadar geçen sürede hastanın uyması gereken maddeler vardır. Ekim yapılan bireyin buradaki performansı da başarıda etkili olmaktadır.

Saç ekiminde en büyük kıstas doğal bir görünüm ve istenilen yoğunluğun alınmasıdır. Fakat yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı sonuç isteğimiz gibi olmayabilir. Bu durumda hastanın yeniden ekim yapmaya uygun olması halinde düzeltme ekimi yapılır. Maalesef düzeltme ekimi talebiyle gelenlerde artış gözlenmektedir. Yine fue tekniğiyle yapılan düzeltme operasyonlarında ilk ekimdeki hatalar dikkate alınarak hasta isteklerine uygun olarak düzeltme ekimi yapılır. Ancak İkinci ekim ilk ekim kadar kolay değildir. Düzeltme operasyonu demek ikinci kez operasyona girmek ve donör bölgenin tekrar yorulması anlamına geliyor. Tecrübe isteyen bu ikinci operasyonda artık hata yapılmamalıdır. Tecrübeli bir plastik cerrah düzeltme ekiminden önce analizlerini yapar ve hasta isteklerini dikkatlice dinler. Eğer hasta ikinci ekimi uygunsa operasyon başlar.