Maalesef saç dökülmesi denince ilk aklımıza gelenler şampuanlar, bitkisel karışımlar ve diğer kozmetik ürünler geliyor. Öncelikle bilmemiz gereken günlük 50-100 tel arası dökülmeler normal bir durumdur. Saçlarda seyrelme gözleniyorsa dökülme başlamış demektir. Ülkemizde ve dünyada saç dökülme problemi genellikle erkekleri ilgilendiren bir durumdur. Eğer saç dökülme başlamışsa saçların tıbbi olarak neden döküldüğünü bulmak önemlidir.

Bilindiği üzere saç dökülmelerine karşı olduğu ve hatta yeni saçlar çıkarttığı idda edilen şampuanlar beklentileri karşılamaktan uzak çoğunlukla ticari ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç dökülme nedenleri başlığımızda bahsettiğimiz gibi saç dökülme nedenleri birden fazladır ve neden döküldüğünü bilmediğimiz saçlarımıza dışardan yaptığımız mudahaleler rastgele ve faydasız olacaktır. Çünkü saç kökleri derinin altında ve "folikül" denilen yapının içinde beslenerek büyürler.

Birçok hastalık, hormonal ve metobolik düzensizlikler ve besinsel etkiler gibi sebeplerden dökülen saçlarımızı geri getirmemizin ilk adımı saç dökülme nedenimizi bulmaktır. Bir dermatolog yardımıyla saçlarımızın dökülme nedenini öğrenebiliriz. tabi bu aşamada kan değerlerinimize mutlaka baktırmalıyız. b12, çinko, demir, folik asit ve diğer değerleriniz ile birlikte hormon değerleriniz normalin altındaysa dökülmeye neden olur. Saçlarınızın dökülme nedeni bulunduktan sonra doktor kontrolünde yapılacak tedaviler daha isabetli olacaktır.