İnsan yüzündeki en karakteristik bölüm olan gözler, kaş ve kirpiklerle çevrelenerek yüzün ifadesini oluşturmaktadır. Bu yüzden kaş ve kirpiklerin çeşitli sebeplerle incelmesi ya da yok olması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kirpikler herhangi bir tehlike anında göz kırpma eylemini hızlandırarak gözümüzün korunmasına da yardımcı olurlar. Kirpikler çoğunlukla estetik nedenler dışında, doğumla ilgili nedenler, yanıklar, yaralanma sonucu, radyoterapi ve kemoterapi, göz kapağında meydana gelen iltihaplanmalar sonucu kayıplar oluşmaktadır.

Kirpik kayıplarında çoğunlukla takma kirpiklere başvurulmakta ancak yapıştırma yöntemiyle uygulanan bu yöntemin ömrü birkaç günü geçememektedir. Doğal olmayan bu yöntemin ayrıca
sürekli uygulama ve kullanım zorluğu bulunmaktadır.  Tıbbi ve kalıcı çözüm olan kirpik ekimi ise ağrısız bir şekilde 1-2 saatlik bir operasyonla yapılabilmektedir.

Fue yöntemiyle yapılan operasyonda donör bölge olarak güçlü saç köklerinin bulunduğu ense bölgesi ve bikini bölgesindeki kıl kökleri seçilmektedir. Bu bölgeden alınan kökler özel fue iğneleri yardımıyla kirpik bölgesine belli açılarda transfer edilir. Herhangi bir iz bırakmayan bu yöntemde yaklaşık bir hafta içinde ekilen kökler tutmuş olmaktadır. Daha sonra şok dökülme olmakta yeniden uzama 2-3 ay arasında gerçekleşmektedir. Tam sonuç ise 7-8 ay sonra alınır.