Herhalde saç ektirenlerin en çok merak ettiği konulardan biri ekilen saçlar zamanla dökülür mü sorusudur. Saç ektirmek isteyen her kişinin endişeyle sorduğu bu sorunun cevabı basittir. Ekilen saçların kökleri tutmuş ve uzamışsa bu saçlar dökülmez. Yani başarılı bir sonuç alınmış, kökler tutmuşsa saç ekiminde sonradan kayıp yaşanmaz. Ancak saçların doğal olarak dökülmesini saç kaybı olarak algılamamak lazım. Çünkü bu saçlar tekrar yerine uzarlar. Aynı şekilde şok dökülme dediğimiz ekimden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşen durumda geçicidir. Buralardan yeni saçlar çıkar.

 

Ekilen Saçlar Neden Dökülmez?

Ekilen saçların dökülmemesi bir anlamda donör bölgede ilerleyen zamanlarda dökülme olup olmamasına bağlıdır. Donör alan olarak seçilen ense bölgesindeki saçlar uzun ömürlüdür. Bazı istisnalar hariç ömür boyu dökülmezler. Saçlarını tamamen kaybetmeye genetik olarak yatkın kişiler bu durumunu istisnasıdır. Sonuç verici bölgedeki saçlar dökülmeye başlarsa ekildikleri yerde de aynı durum söz konusu olur. Bu yüzden saç grefti alınırken dökülmeme özelliği bulunan güçlü greftlerin olduğu bölgelere öncelik verilir. Tabiki ekimden sonra saçlarınız normal düzeyde dökülecek ve yerlerine gelecektir. Çünkü saç ekiminde kazandığınız saçlar yine sizin doğal saçlarınızdır. Bu yüzden yaşayan dinamik bir yapıdadırlar. Peruk veya protez saç gibi sabit kalmazlar. Yaşam döngüsü içinde dinamik yapılarını devam ettirirler.

 

Saç Ekiminde Köklerin Tutmaması?

Genelde ucuz ve bol promosyonlu merkezlerin yaptıkları ekimlerde kötü sonuçlar gözlenmektedir. Bu tip ticari yaklaşım içinde olan bazı merkezlerin bir plastik cerrahi uzmanı yada dermatolog ile çalışmadıkları herhangi bir uzmanlığı olmayan kişilerle operasyon yaptıkları bilinmektedir. Yasal boşluktan da faydalanan bu tip merkezlerde saç ekimi yaptırmadan önce ekim yapacak kişinin uzmanlığı olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir. Çünkü düzeltme ekimi için başvuranlar yukarıda bahsettiğimiz gibi merkezlerden gelmektedirler. Saç köklerinin tutmamasının ikinci bir nedeni de ekimden sonraki süreçte kişinin dikkatsizliğinden söylenenlere tam olarak uyamamasından kaynaklanmadır. Kökler tutana kadar geçecek olan iki hafta en hassas süreçtir. Bu süreci başarıyla atlattığınızda sonraki günler daha rahat hareket edeceksiniz. Bu saydıklarımız dışında genetik nedenlerde köklerin tutmamasında etkili olabilmektedir.